MŁODY SAMURAJ
Zajęcia aktywności fizycznej dla dzieci
MŁODY SAMURAJ, są to zajęcia aktywności fizycznej dla dzieci w wieku 8-13 lat. Ideą treningów jest zaznajomienie adeptów poprzez ruch i zabawę z elementami samurajskiej sztuki szermierczej i kultury japońskiej. Dzieci podczas zajęć ćwiczą przy użyciu bezpiecznych gąbkowych mieczy (gąbkowych wakizashi- odpowiednik krótkiego jednoręcznego miecza samurajskiego). Podczas treningu wprowadzone są ćwiczenia ogólnorozwojowe tak, by umożliwiły rozwój dzieci z zakresu równowagi psychofizycznej i koncentracji. Dodatkowym atutem zajęć jest zaznajomienie dzieci z podstawowymi komendami w języku japońskim, których używa się w szkołach trenujących szermierkę szablą japońską Katana na całym świecie (kenjutsu).
Piankowe Wakizashi – narzędzie treningowe
Jest to substytut krótkiego Wakisashi- miecza jednoręcznego, jaki był noszony przez Samurajów. W Szkole KENSEIKAN podczas regularnych treningów, w grupach dla osób dorosłych, używamy kompletu mieczy „DAISHO”- tzn. zarówno długiego miecza Katana jak i Wakizashi. Jest to jeden z wielu elementów szkoleniowych jaki jest praktykowany w stylu Nakagawa Ryū Battōjutsu – 中川流抜刀術.
Każdy z uczestników po zapisaniu się na zajęcia powinien zaopatrzyć się w Piankowe Wakizashi. Istnieje możliwość zakupu bezpośrednie w KENSEIKAN
Rozwój, egzaminy, stopnie
Podobnie jak w innych japońskich sztukach używamy systemu stopni szkoleniowych kyuu (uczniowskich) i dan (mistrzowskich). Dla dorosłych przewidziane są 3 stopnie kyuu, dla dzieci 8. Przewidujemy, że w trakcie rozwijania umiejętności szermierczych, dzieci będą mogły przystąpić do egzaminów i zdobywać kolejne stopnie tak, by w przyszłości mogły bezproblemowo przejść do dojrzałych grup treningowych i kontynuować naukę szermierki wraz z osobami dorosłymi.
Dodatkowe aspekty
Japońskie sztuki walki wymagają od swoich adeptów obcowania nie tylko ze sferą bojową ale również artystyczną. Większość mistrzów rozwija zarówno umiejętność walki, jak i kaligrafię lub ceremonię herbacianą. Wspólne treningi otworzą też możliwość zaangażowania się w inne aktywności, związane z kulturą Japonii. W naszej szkole co jakiś czas spotykamy się na wspólnych eventach takie jak seminaria kultury japońskiej , czy wspólne picie herbaty japońskiej.