Krzysztof Barczak Renshi, Shihandai

fot. Marek Korbecki

5 dan Nakagawa Ryū Battōjutsu
4 dan Ryuseiken
3 dan Toyama Ryū
1 dan Jiu-jutsu
1 dan Bojutsu
1 dan Kobudo

Krzysztof zajmuje się sztukami walki od 2006 roku, zaczynał od długiego miecza katana w dojo Mistrza Tomasza Piotrkowicza. Wraz z upływem czasu rozszerzył swoje zainteresowania w dziedzinie bujutsu, co skutkowało uzyskaniem różnyc stopni szkoleniowych w kilku sztukach.

Krzysztof Barczak posiada stopnie:
5. dan w stylu Nakagawa Ryu Battojutsu oraz tytuły Renshi (pierwszy stopień nauczycielski) i Shihandai (honorowy tytuł instruktorski), które otrzymał od mistrza Nakagawa Kinji,
4. dan w Ryuseiken, otrzymany od mistrza Mitsuhiro Saruta,
3. dan w Toyama Ryu, 1. dan w jiu-jutsu, 1. dan w bojutsu i 1. dan w kobudo otrzymane od Mistrza Tomasza Piotrkowicza. Miał zaszczyt uzyskać również stopnie uczniowskie np. w nożu czy włóczni.

Po przerwaniu treningów w Polsce chciał poznać nowe style i poszerzyć swoje horyzonty poprzez udział w różnych seminariach. Podróż ta przybrała niespodziewany obrót, gdy podczas wizyty u mistrza Nakagawa otrzymał propozycję podejścia na stopień 5. dan i otrzymania tytułu nauczycielskiego, by rozpocząć nauczanie w Polsce. Jak sam mówi z uśmiechem – robi to tylko po to, by mieć z kim trenować. Ale oczywiście istotne jest również przekazanie wiedzy i wartości, jakie niosą ze sobą sztuki walki.

Style miecza, które praktykuje, skupiają się na tzw. tameshigiri – testach cięć – co jest kwestią kluczową. Jest wielu praktyków, którzy ładnie ćwiczą w powietrzu, jednak nie są w stanie przeciąć prawdziwego celu – co podkreślają jego obecni i byli nauczyciele. Jego ulubioną konwencją jest nito – miecz długi w prawej i krótki w lewej.

Od 2013. roku uczy się języka japońskiego, by ułatwić komunikację z nauczycielami i by w pełni rozumieć oraz przekazać ich wiedzę.

Krzysztof jest głową szkoły Kenseikan i piastuje stanowisko Prezesa w Fundacji Wszelkich Możliwości– jednostki zarządzającej szkołą Kenseikan. Z zainteresowań i dodatkowych zajęć Krzysztofa można wymienić również nurkowanie – jest instruktorem nurkowania rekreacyjnego oraz nurkiem technicznym.

Jarosław Sikorski

Jarosław Sikorski
fot. Marek Korbecki

2 dan Nakagawa Ryū Battōjutsu
3 dan Toyama Ryū
2 dan Chanbara

Od prawie 18 lat trenuje sztuki walki japońskim mieczem. Posiadacz stopni mistrzowskich w Battodo oraz sportowej walce na miecze Chanbara. Trening miecza zaczynał u Hanshiego Tomasza Piotrkowicza. Aktualnie trenuje styl Nakagawa Ryu Battojutsu oraz Shinkendo.
Pasjonat kultury japońskiej oraz filozofii wschodu. W wolnym czasie prowadzi prelekcje oraz wykłady na temat szermierki i historii Japonii powiązanej ze sztukami walki. Miał okazje wystąpić kilkakrotnie podczas Polsko – Japońskiego dnia broni białej, na Pyrkonie oraz wielu innych imprezach związanych z kulturą Japonii.
Od kilku lat uczy się języka japońskiego oraz prowadzi kanał YouTube poświęcony tameshigiri. Pasjonat gier wideo.

Paweł Borkowski

fot. Marek Korbecki

2 dan Nakagawa Ryū Battōjuts
3 dan Toyama Ryū

Paweł zajmuje się sztukami walki od 2006 roku, zaczynał od treningu mieczem japońskim katana w dojo Mistrza Tomasza Piotrkowicza. Z rąk Mistrza Piotrkowicza otrzymał również stopnie uczniowskie we władaniu włóczniami yari oraz naginata. W celu poszerzenia swoich możliwości dołączył wraz z Renshi Krzysztofem Barczakiem do stylu Nakagawa Ryu Battojutsu Mistrza Nakagawa Kinji. Styl miecza, jaki praktykuje opiera się na tameshigiri – jap. „testy cięć” – jako absolutnej podstawie umiejętności szermierczych. Jest wielokrotnym medalistą zawodów w tameshigiri i kata (układy form bojowych) w Polsce i w Czechach. Podczas treningu stawia bardziej na czystość techniki niż na siłę. Jak sam twierdzi po 15 latach treningów, technika zdecydowanie przeważa nad szybkością i siłą. Jego ulubioną konwencją jest katate – miecz długi trzymany jedną ręką. Z zawodu informatyk, z wykształcenia i z zamiłowania historyk.

Bartłomiej Szczypek

fot. Marek Korbecki

1 dan Nakagawa Ryū Battōjutsu
2 kyū Toyama Ryū Battodo
2 kyū Jiu-Jutsu,

Bartek zajmuje się sztukami walki od 16-go roku życia. Po kilkuletniej przerwie w treningach powrócił do kenjutsu ( po części dzięki zastoju w sporcie, z jakim wszyscy się mierzyliśmy w czasach pandemii) na nowo rozpalając w sobie pasje do sztuk walki. Podczas rutynowych ćwiczeń siłowych w domowym zaciszu, zaczął „ dla rozgrzewki” ćwiczyć mieczem, co w błyskawicznym tempie wywołało u niego BARDZO silną potrzebę powrotu do dawnej pasji. W 2020 roku dołączył w treningach do swoich wieloletnich przyjaciół Krzyśka, Pawła i Jarka, rozwijając swoje umiejętności w szkole Szermierki Szablą Japońską Kenseikan.

Bartek dzięki zdolnościom plastycznym, technicznym i interpersonalnym, zbudował zaplecze marketingowe szkoły, w tym nasz profil Facebook, Youtube i pozostałe Social Media, na bieżąca nimi zarządzając i tworząc nowe treści. Jak Bartek sam przyznaje, „dopiero się rozkręcam, świat jeszcze o nas usłyszy”.

W 2022 przed Mistrzem Kinji Nakagawa zadał egzaminu na 1 dan Nakagawa Ryū Battōjutsu, dzięki czemu zaczął realizować się również jako instruktor szermierki.

Rok 2023 dla Bartka stał się czasem kolejnych osiągnięć, mianowicie dołączył do zarządu Fundacji Wszelkich Możliwości na stanowisko Wiceprezesa, co znacznie usprawniło dalszy rozwój szkoły i fundacji.

W miarę swoich możliwości wspomaga również szkolę w organizacji wszelakich eventów, co jest charakterystyczne dla naszej szkoły.

Z zainteresowań Bartka można wymienić: treningi szermierki, treningi na siłowni, tworzenie treści graficznych, montaż filmów, muzyka (ciężkie brzmienia), wszelkie nowinki technologiczne, ogólnie aktywne spędzanie czasu, jak i rozrywkę cyfrową (tak, to podobnie jak Jarek, zapalony gracz PC).