Zatoichi

Grupa treningowa dla osób z niepełnosprawnością widzenia

Grupa „Zatoichi” jest częścią Fundacji Wszelkich Możliwości oraz Szkoły Szabli Japońskiej Kenseikan, która ma na celu zachęcenie osób z niepełnosprawnością wzroku do aktywności fizycznej oraz do promowania kultury japońskiej. 

Nazwa grupy pochodzi od imienia fikcyjnego bohatera japońskiej literatury, niewidomego masażysty Zatoichi, który był mistrzem we władaniu japońską szablą kataną. Członkowie grupy „Zatoichi” uczą się japońskiej szermierki kenjutsu, rozwijają swoje umiejętności, a także poznają japońską kulturę i tradycje.Działalność grupy „Zatoichi” ma na celu zmienianie spojrzenia społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnością wzroku i pokazanie, że mogą one odnosić sukcesy w różnych dziedzinach, w tym w sztukach walki.

https://www.themoviedb.org/
Plakat filmu z 2003 roku, "Zatoichi" reż.Takeshi Kitano. Fot.: www.themoviedb.org
Grupa „Zatoichi” i Szkoła Szabli Japońskiej Kenseikan prowadzą swoją działalność w oparciu o kilka wartości, które są niezwykle ważne dla japońskiej kultury, a także dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Te wartości obejmują między innymi:

Członkowie grupy „Zatoichi” pokazują, że niepełnosprawność wzroku nie musi być przeszkodą w osiąganiu celów. Dzięki swojej determinacji i silnej woli są w stanie przełamywać bariery i pokonywać trudności.

Sztuka walki wymaga od swoich uczniów pokory i szacunku dla nauczyciela oraz dla innych ludzi. Zarówno w grupie „Zatoichi” jak i w całej szkole Kenseikan uczy się szacunku dla siebie nawzajem, a także dla kultury i tradycji japońskiej. Dyscyplinę – sztuka walki i szermierka wymagają od swoich uczniów dyscypliny i regularnej pracy. Adepci grupy uczą się systematyczności, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu.

Uczniowie uczą się kontrolowania swojego ciała oraz umysłu, dzięki temu poznają swoje możliwości i budują swój charakter.

Grupa „Zatoichi” i szkoła „Kenseikan” propagują tolerancję i zrozumienie dla innych ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, wyglądu czy stanu zdrowia. Działalność grupy „Zatoichi” ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności skutecznego posługiwania się japońską szablą, ale również kształtowanie charakteru i osobowości uczniów. Poprzez naukę japońskiej kultury i tradycji, członkowie grupy mają szansę na poszerzenie swoich horyzontów oraz lepsze zrozumienie siebie i innych ludzi. Wszystko to sprawia, że grupa „Zatoichi” i szkoła „Kenseikan” stanowią inspirację i motywację dla wielu ludzi na całym świecie.

Instruktorzy szkolący w ramach Zatoichi:​​

Krzysztof Barczak w kimonie podczas pokazu

Shihan/Sensei Krzysztof Barczak

Krzysztof zajmuje się sztukami walki od 2006 roku, zaczynał od długiego miecza katana w dojo Mistrza Tomasza Piotrkowicza. Wraz z upływem czasu rozszerzył swoje zainteresowania w dziedzinie bujutsu, co skutkowało uzyskaniem różnych stopni szkoleniowych w kilku sztukach.

Krzysztof Barczak posiada stopnie:

5. dan w stylu Nakagawa Ryu Battojutsu oraz tytuły Renshi (pierwszy stopień nauczycielski) i Shihandai (honorowy tytuł instruktorski), które otrzymał od mistrza Nakagawa Kinji

4 dan w Ryuseiken, otrzymany od mistrza Mitsuhiro Saruta

3 dan w Toyama Ryu

1 dan w jiu-jutsu

1 dan w bojutsu

1 dan w kobudo

Miał zaszczyt uzyskać również stopnie uczniowskie np. w nożu czy włóczni. Po przerwaniu treningów w Polsce chciał poznać nowe style i poszerzyć swoje horyzonty poprzez udział w różnych seminariach. Podróż ta przybrała niespodziewany obrót, gdy podczas wizyty u mistrza Nakagawa otrzymał propozycję podejścia na stopień 5. dan i otrzymania tytułu nauczycielskiego, by rozpocząć nauczanie w Polsce. Jak sam mówi z uśmiechem – robi to tylko po to, by mieć z kim trenować. Ale oczywiście istotne jest również przekazanie wiedzy i wartości, jakie niosą ze sobą sztuki walki. Style miecza, które praktykuje, skupiają się na tzw. tameshigiri – testach cięć – co jest kwestią kluczową. Jest wielu praktyków, którzy ładnie ćwiczą w powietrzu, jednak nie są w stanie przeciąć prawdziwego celu – co podkreślają jego obecni i byli nauczyciele. Jego ulubioną konwencją jest nito – miecz długi w prawej i krótki w lewej. Od 2013. roku uczy się języka japońskiego, by ułatwić komunikację z nauczycielami i by w pełni rozumieć oraz przekazać ich wiedzę. Jego drugim zajęciem jest nurkowanie – jest instruktorem nurkowania rekreacyjnego oraz nurkiem technicznym.  

Sensei Bartłomiej Szczypek

Bartek zajmuje się sztukami walki od 16-go roku życia. Po kilkuletniej przerwie w treningach powrócił do Ken-Jutsu ( po części dzięki zastoju w sporcie, z jakim wszyscy się mierzyliśmy podczas ostatnich lock-down’ów) na nowo rozpalając w sobie pasje do sztuk walki. Podczas rutynowych ćwiczeń siłowych w domowym zaciszu, zaczął „ dla rozgrzewki” ćwiczyć mieczem, co w błyskawicznym tempie wywołało u niego BARDZO silną potrzebę powrotu do dawnej pasji. W 2020 roku dołączył w treningach do swoich wieloletnich przyjaciół Krzyśka, Pawła i Jarka, rozwijając swoje umiejętności w szkole Szermierki Szablą Japońską Kenseikan.

Bartek posiada między innymi następujące stopnie:

1 dan Nakagawa Ryu Battojutsu
2 kyu Toyama Ryu Battodo
2 kyu Jiu-Jutsu
6 kyu Tanto-Jutsu
6 kyu Yari-Jutsu

Bartek dzięki zdolnościom plastycznym i interpersonalnym, zbudował zaplecze marketingowe szkoły, w tym nasz profil Facebook, Youtube i pozostałe Social Media, na bieżąca nimi zarządzając i tworząc nowe treści. Jak Bartek sam przyznaje, „dopiero się rozkręcam, świat jeszcze o nas usłyszy”.
W miarę swoich możliwości wspomaga również szkolę w zarządzaniu, rozwoju i organizacją wszelakich eventów.
Z zainteresowań Bartka można wymienić: rozrywkę cyfrową (tak, to zapalony gracz PC), treningi szermierki, treningi na siłowni, tworzenie treści graficznych, montaż filmów, wszelkie nowinki technologiczne, ogólnie aktywne spędzanie czasu.

Bartłomiej Szczypek podczas pokazu

Najaktywniejsi adepci Kenseikan, asystujący instruktorowi podczas zajęć:

Maks w postawie szermierczej z kataną przy głowie

Senpai Maksymilian Macierewicz

Koordynator ds. kontaktu z uczniami oraz innowacji i tworzeniu prototypów broni treningowej

Maks rozpoczął praktykowanie sztuki walki we wrześniu 2022 roku w Kenseikan, gdzie miał swoje pierwsze doświadczenie z szermierką samurajską. W tej sztuce ceni sobie przede wszystkim możliwość wyciszenia i samorozwoju, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Poza regularnymi treningami, Maks bardzo zaangażował się w życie szkoły i chętnie pomaga przy organizacji wydarzeń, takich jak pokazy i przygotowania do treningów tameshigiri. Najbardziej jednak odnalazł się w grupie Zatoichi, gdzie dzięki swojej kreatywności i zdolnościom manualnym dąży do dostosowania kenjutsu pod potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku. W tej grupie szczególnie ceni zaangażowanie ludzi oraz ich niesamowitą energię, która motywuje go do działania.

Wojciech Barczak

Senpai Wojciech Barczak

Wojciech często prowadzi zajęcia w zastępstwie instruktora. Zaczął przygodę ze sztukami walki w wieku 14 lat. Początkowo chodził przez 8 lat na jūjutsu, gdzie jego głównym celem było nauczenie się skutecznej samoobrony. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na treningi Battodo. Koniec końców, sztuki walki przerodziły się w jego pasję, co skutkowało otrzymaniem w 2018 roku, z rąk Hanshiego Tomasza Piotrkowicza, stopnia 2 dan jujutsu, a w 2022 stopnia 1 kyu od sensei’a Kinji Nakagawy. W późniejszym czasie zaczął trenować jūjutsu. Choć lubi walkę w stójce, to największy talent wykazuje w walce grapplerskiej, w której zdobywał złote medale na mistrzostwach o rangach wojewódzkich i stołecznych. Poza tym walczy m. in. sportowym nożem, pałkami ratanowymi i innymi broniami sparingowymi podczas Niedzielnych Spotkań Sparingowych.